Jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

Psiaki uwielbiają chodzić na spacer, ale w mieście rzadko kiedy mamy możliwość wypuszczać psy same, dlatego więc musimy regularnie wyprowadzać je na spacer, a do tego niezbędna jest nam smycz oraz obroża. Najlepiej, aby smycz zapewniła nam kontrolę nad psem, a psu zapewniać bezpieczeństwo w miejscach, gdzie nie powinien chodzić luzem. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący wyboru smyczy dla psa. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że zwykłe proste smycze skórzane lub taśmowe (parciane) o długości około 1,50 m są wygodne i proste w użyciu, a każdy pies powinien zaczynać naukę chodzenia na smyczy właśnie przy pomocy takiej smyczy. Generalnie rzecz ujmując smycze „składane” (także skórzane lub taśmowe) czyli posiadające karabińczyki na obu końcach i kilka metalowych pierścieni rozmieszczonych w odstępach na smyczy mają zwykle około 2,50 m. Niestety, ale są one niewygodne do nauki i szkolenia psa, mają jednak swoich zwolenników, ponieważ są dłuższe niż zwykła smycz. Zwykle jeden karabińczyk przypina się do obroży psa, drugi można przypiąć do któregoś z pierścieni regulując w ten sposób długość smyczy. Oprócz tego można wydłużyć smycz całkowicie pozostawiając drugi karabińczyk nie przypięty do pierścieni, lub złożyć ją nawet na pół i spiąć – wówczas jest najkrótsza.

Jeżeli chodzi o smycze automatyczne to zwykle pięcio- lub ośmiometrowe są świetne w warunkach miejskich, gdzie pies nie powinien biegać luzem. Natomiast dzięki tym smyczom możemy dać psu maksimum „kontrolowanej” swobody, produkowane są one w różnych wielkościach modelach, wzorach i kolorach. Aby dopasować odpowiednią smycz powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego zrobiona jest smycz, czy to skóra, czy dość mocna, czy taśma. Chodzi oto, że taśma to wytrzymały materiał, ale w przypadku smyczy taśmowej ważniejsze są karabińczyk i szycia łączące go ze smyczą. Jednak smycze zrobione z drobnego łańcuszka są eleganckie, lecz dość ciężkie i w rezultacie mało wygodne, natomiast dość trwałe. Poza tym są także smycze w formie grubszych linek dla większych psów, powinny one być z dość miękkiego tworzywa.

Ważny jest także rozmiar smyczy, w automatycznych smyczach zależy on od masy psa i jego siły, dlatego nie oszczędzajmy wybierając minimum konieczne. Gdy nasz pies jest bardzo silny lepiej wybrać smycz z zapasem wytrzymałości, czyli taką która wytrzyma siłę nawet trochę cięższego psa niż nasz. Pamiętajmy także o tym, że smycz powinna być wygodna zarówno dla nas i naszych rąk, jak i dla psa.

Zobacz także

5 podstawowych akcesoriów do pielęgnacji psa

Akcesoria potrzebne przy szkoleniu psa

Psie przedszkole… i nie tylko!

Zabawki dla psa seniora

Zabawki dla szczeniąt