Cukrzyca u kotów

Wydawałoby się, że cukrzyca to choroba z którą mierzą się wyłącznie ludzie, a tu okazuje się, że wcale nie! Niestety, zwierzęta też bardzo często zapadają na tą chorobą, lecz w ich przypadku ta choroba miewa o wiele gorsze skutki niż u ludzi, ponieważ cukrzyca u zwierząt to choroba przewlekła, niebezpieczna i niestety nieuleczalna. W przypadku, gdy nasz kot na nią zachoruje, to życie przedłużyć mu może jedynie duże zaangażowanie i poświęcenie właściciela. Poniżej znajdziesz krótki artykuł na temat cukrzycy u kotów, przeczytaj go koniecznie! Może Twój pupil też na nią choruje?

Zacznijmy od tego, że cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, w przebiegu której występują upośledzenie przemiany węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej oraz zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej spowodowanej częściowym lub całkowitym brakiem insuliny. Musisz wiedzieć, że insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę i odpowiedzialnym za obniżanie poziomu glukozy we krwi. Chodzi oto, że działa ona przeciwstawnie do innego hormonu trzustkowego tj. glukagonu, który powoduje wzrost poziomu glukozy. Generalnie rzecz ujmując to pod wpływem insuliny komórki organizmu pobierają glukozę, która stanowi dla nich główne źródło energii, a wskutek upośledzenia wydzielania insuliny przez trzustkę dochodzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi i jednocześnie zahamowania jej transportu do komórek. Gdy organizm pozbawiony jest tak bogatego źródła energii jakim jest glukoza, mobilizuje inne rezerwy energetyczne tj. białka i tłuszcze, co prowadzi do postępującego wyniszczenia organizmu. Zazwyczaj nadmiar glukozy wydalany jest z moczem w tzw. cukromoczu, natomiast we krwi pojawiają się związki powstałe z przemiany glukozy tzw. ciała ketonowe.

Generalnie rzecz ujmując wyróżnia się trzy formy cukrzycy: insulinozależną (typu 1), insulinoniezależną (typu 2) i wtórną. Zacznijmy od formy insulino zależnej, jest rzadko występującą formą cukrzycy u kotów, a za przyczynę pojawienia się tego schorzenia uznaję się przede wszystkim: uszkodzenie komórek produkujących insulinę wskutek reakcji autoimmunologicznej organizmu, zapalenie trzustki wywołane różnymi czynnikami oraz uwarunkowania genetyczne. Jeżeli chodzi o formę insulino niezależną to występuję dość często u kotów i związana jest z odkładaniem się amyloidu w trzustce, co prowadzi do uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za produkcję insuliny.  Niesamowicie często spotyka się ją u kotów otyłych i starych, jednak postać ta niezależna jest od rasy kota. Zazwyczaj na cukrzycę zapadają zwierzęta w wieku 1-19 lat (średnio 8-13) i zwykle chorują częściej samce niż samice. Na koniec warto wspomnieć o cukrzycy wtórnej, która rozwija się głównie u zwierząt poddawanych długotrwałej terapii lekami steroidowymi i antykoncepcyjnymi, u kotów z nadczynnością tarczycy i kory nadnerczy, a także takich, u których występuje akromegalia.

Zobacz także

Karmy dla kotów z cukrzycą

Objawy cukrzycy u zwierząt