Zabawki dla szczeniąt

Zanim przyjmiemy do siebie szczeniaka to musimy przygotować kompletną wyprawkę, wtedy kupujemy odpowiednią karmę, miski, posłanie, smycz, obrożę i myślimy, że jesteśmy już w pełni gotowi. Zdarza się, że czasami jeszcze sprzedawca podsunie nam jakąś zabawkę więc też dorzucimy, w końcu szczeniak musi się czymś bawić, po czym usatysfakcjonowani wprowadzamy malucha do naszego domu i już po paru dniach jesteśmy bardzo zdziwieni, że nasz szczeniak gryzie wszystko co popadnie: nas, nasze ubrania, buty, meble, do tego kradnie skarpetki, dzieciom zabawki, a swoją zabawką nie interesuje się prawie wcale. Poniżej znajdziesz krótki artykuł na temat zabawek dla szczeniąt, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że niby wszyscy wiemy, że szczeniaki lubią gryźć różne rzeczy, jednak z drugiej strony tak mało przykładami wagi do tego, aby zapewnić maluchowi odpowiednie przedmioty do gryzienia i od samego początku uczyć go, co wolno gryźć, a co nie. Zawsze kupimy mu piłeczkę, ewentualnie jakiś gryzak z „chińskiej” gumy i myślimy, że problemu nie będzie. Ale zapominamy o tym, że szczeniak poznaje świat poprzez swoje małe ostre ząbki i całkowicie naturalnym zachowaniem jest to, że co spotka na swojej drodze zaraz ląduje w jego pysku.  Musimy pogodzić się z tym, że każdy młody pies lubi i musi gryźć i tego nie zmienimy, ważne jednak, aby od samego początku udostępnić mu wiele różnorodnych gryzaków i przyzwyczajać go do gryzienia właściwych rzeczy.

Przede wszystkim zastanówmy się co szczeniak będzie chętnie gryzł, bowiem to ma kluczowe znaczenie. Otóż kształt, wielkość, tekstura,  łatwość złapania i przytrzymania w pyszczku, to wszystko może mieć wpływ na jego wybór. Warto wiedzieć, że również twardość zabawki ma znaczenie, zazwyczaj młodsze szczeniaki oraz te w okresie wymiany zębów będą wybierać bardziej miękkie gryzaki, zaś starsze zainteresują się również tymi twardszymi. Zdecydowanie najlepiej, aby zaopatrzyć malucha w kilka różnorodnych zabawek, z różnych materiałów, dając mu tym samym wybór oraz urozmaicenie w codziennej zabawie. Generalnie rzecz ujmując szczenięta po zabraniu z hodowli czują się często zagubione, mogą mieć trudności z zaśnięciem samotnie na legowisku, wykazują też dużą potrzebę wtulenia się w coś. W związku z tym warto rozłożyć na legowisku kocyk i dać maluchowi jakiegoś pluszaka, do którego będzie mógł się przytulić.  Dodatkowo większość szczeniąt lubi też nosić w pysku i tarmosić różne pluszowe zabawki. Psia przytulanka w kształcie pieska powinna zawierać w środku woreczek z gryką, który dzięki podgrzaniu w mikrofalówce powoli oddaje ciepło, przynosząc ulgę i uspokojenie szczeniakowi. Warto zastanowić się nad kupnem takiego pluszaka dla naszego szczeniaka, jako jedna z jego pierwszych zabawek.

Zobacz także

5 podstawowych akcesoriów do pielęgnacji psa

Jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

Akcesoria potrzebne przy szkoleniu psa

Psie przedszkole… i nie tylko!

Zabawki dla psa seniora