Zabawki dla psa seniora

Małe psy potrafią bawić się dosłownie wszystkim, mają dużo energii oraz entuzjazmu. Co jednak ze starszymi psami, które nie będą bawić się byle czym i brakuje im dawnej werwy? To znaczy, że mają się już nie bawić? Przecież zabawki spełniają bardzo ważną rolę w codziennym życiu psów, niezależnie od wieku. Co prawda szczeniaki i dorosłe zwierzęta chętnie podejmują różnego rodzaju aktywności, takie jak zabawy w przeciąganie z właścicielem, aportowanie lub zabawy gryzakami pod nieobecność opiekuna. Musimy się jednak liczyć z tym, że wraz z upływającymi latami, entuzjazm psa spada i coraz więcej czasu spędza na uboczu, śpiąc lub odpoczywając. Niestety, ale sytuację tą mogą pogłębiać pojawiające się dolegliwości, takie jak pogorszenie wzorku, słuchu, problemy z poruszaniem się i stawami. Jednak mimo to właściciele często chcą urozmaicić swoim pupilom czas i poszukują zabawek odpowiednich właśnie dla psich seniorów. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jakie zabawki będą odpowiednie dla starszych psów.

Zacznijmy od tego, że znalezienie odpowiedniej zabawki dla starszego psa nie jest łatwe, a o wiele prostsze jest wskazanie gadżetów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie pupila. Generalnie rzecz ujmując lepiej unikać twardych gumowych gryzaków, które mogłyby pogłębić problemy z uzębieniem i swoją strukturą szybko zniechęcić psa. Tak samo ryzykowne są przysmaki, kości smakowe, suszone świńskie uszy, bo mogą przyczynić się do problemów trawiennych, na przykład powodując biegunki. Natomiast wykorzystywanie podczas wspólnych zabaw wszelkich akcesoriów, które mogłyby służyć aportowaniu, jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od kondycji psa.

Musimy być świadomi tego, że starszych psów nie zadowoli każda zabawka i nie możemy mieć im tego za złe. Dlatego lepiej zdecydować się na model przygotowany specjalnie z myślą o seniorach, bo wówczas mamy szansę zaspokoić potrzeby pupila. Doskonałym przykładem może być Kong Senior, czyli zabawka ze smakołykiem, miękkie piłki lub kości. Ważne jest to, że producenci kładą nacisk na bezpieczeństwo i przeciwdziałanie problemom, z którymi borykają się starsze psy, a odpowiednie materiały dają zwierzęciu możliwość gryzienia i żucia piłeczki lub kości – Old Soul Ball i Old Soul Bone dwa razy miększe niż ich odpowiedniki dla młodszych psów. W ten sposób nie przyczyniają się do bólu zębów lub szczęki. Warto wspomnieć także o tym, że Kong Senior wykorzystuje natomiast formę zabawki bardzo lubianej przez psy, gdyż jest nie tylko przedmiotem do gryzienia i żucia, ale oferuje dodatkową motywację w postaci smakołyku. Trzeba przyznać, że w porównaniu ze standardowymi modelami, został wykonany z bardziej miękkiej, ale równie wytrzymałej gumy. Natomiast wnętrze można wypełnić lubianymi przez psa smakołykami lub jego codziennym jedzeniem. Pamiętaj jednak że, wybierając przekąskę, należy kierować się przede wszystkim zdrowiem pupila, bo zbyt duża ilość ciężkostrawnych smakołyków może powodować problemy trawienne.

Zobacz także

5 podstawowych akcesoriów do pielęgnacji psa

Jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

Akcesoria potrzebne przy szkoleniu psa

Psie przedszkole… i nie tylko!

Zabawki dla szczeniąt