Objawy cukrzycy u zwierząt

Zwierzaki, z którymi żyjemy na co dzień, zwykle są bliskie naszemu sercu. Dlatego chcemy aby były zdrowe i szczęśliwe, karmimy je, dbamy o ich higienę oraz aktywne spędzanie czasu. Niestety czasami to nie wystarcza i zdarza się, że futrzaki, tak jak i ludzie mogą zachorować na cukrzycę. Co wtedy zrobić? Po czym poznać, że nasz pupil cierpi na cukrzycę? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, ze do objawów towarzyszących cukrzycy zaliczyć możemy: wzmożony apetyt, gwałtowna utrata masy ciała, wzmożone pragnienie oraz wzmożone wydalanie moczu. Oprócz tego może pojawić się: brak apetytu, wymioty, apatia, osowiałość, dochodzi do zaniku mięśni grzbietu, okrywa włosowa jest tłusta pokryta łupieżem, powiększenie wątroby i nerek. Czasami jednak mogą pojawić się także objawy neurologiczne takie jak na przykład opieranie kończyny na całej powierzchni stopy. Generalnie rzecz ujmując diagnozowanie cukrzycy u psów, przebiega przede wszystkim w oparciu o dane uzyskane od właściciela, badania laboratoryjne, badania RTG, jak również USG, i tak dalej. Jednak musimy wiedzieć, że główną składową schematu leczenia cukrzycy jest podawanie insuliny, pozostałe elementy terapii dobiera lekarz prowadzący.

Przede wszystkim to do właściciela należy zadbanie o odpowiednią dietę swojego zwierzęcia, a najważniejsze jest wyznaczenie stałych pór karmienia i dostosowanie ich do schematu podawania insuliny. Musisz być świadomy tego, że z diety kotów chorych na cukrzycę należy usunąć posiłki miękkie i wilgotne, ponieważ zwierzę powinno być karmione posiłkami o stałej wartości energetycznej, bogate w białko, łatwostrawne węglowodany oraz włókno surowe (dostępne są karmy komercyjne dla kotów chorych, dostępne w sprzedaży w każdej lecznicy). Natomiast koty otyłe powinny być karmione karmą o zmniejszonej kaloryczności, natomiast koty chude powinny dostawać bardziej kaloryczne posiłki. Koniecznie jednak pamiętajmy, aby unikać głodówki u tej grupy zwierzą, gdyż dochodzi wtedy do nasilenia kwasicy ketonowej.

Niestety, ale musimy pogodzić się z tym, że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, i tylko zaangażowanie właściciela może przedłużyć życie zwierzęcia. W związku z tym weźmy sprawy w swoje ręce i zajmijmy się porządnie naszym zwierzakiem. Zadbajmy dokładnie o dietę dla niego, nie żałujmy pieniędzy na specjalne karmy oraz lekarstwa. Nawet jeśli nie uda nam się utrzymać swojego pupila przy życiu tak długo, jakbyśmy chcieli to przynajmniej będziemy mieli świadomość, że zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy.

Zobacz także

Karmy dla kotów z cukrzycą

Cukrzyca u kotów