Akcesoria potrzebne przy szkoleniu psa

Psy nie zawsze bywają grzeczne, jeśli jednak uda nam się je odpowiednio wyszkolić to współpraca z nimi zwykle to czysta przyjemność, dlatego też szkolenie psa i nauka podstawowych komend to cel prawie każdego właściciela. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to jednak łatwy proces i wymaga zaangażowania zarówno po stronie opiekuna, jak i czworonoga. Wiele osób woli zdać się na specjalistów przeprowadzających profesjonalne szkolenia, ale większość podejmuje się tego zadania samodzielnie. Poniżej znajdziesz opis kilku, niezbędnych akcesoriów, które przydadzą Ci się przy samodzielnym szkoleniu psa.

Zacznijmy od teorii, czyli książki czy też przewodnika, który będzie nieocenioną pomocą dla początkujących opiekunów, który nie wiedzą, od czego rozpocząć naukę. W ten sposób zyskujemy wiedzę o specyfice psiego treningu, możliwych problemach i sposobach motywowania to podstawa, gdyż inaczej pracuje się ze szczeniakiem, inaczej z dorosłym psem.

 Oprócz tego na pewno przydadzą Ci się smakołyki, gdyż jest to bardzo ważny element każdego treningu, bo pomaga wzmocnić pozytywne zachowania. Generalnie rzecz ujmując za poprawnie wykonane ćwiczenie pies dostaje nagrodę i dzięki temu jest bardziej skłonny do podejmowania dalszych prób. Jednak wybierając przysmaki, pamiętajmy, że nie powinny być one duże, gdyż nie chodzi o to, by pies się najadł. W przypadku, gdy przewidujemy dłuższy trening, musimy zaopatrzyć się w wystarczającą ilość przekąsek, bo ważna jest konsekwencja w nagradzaniu. Przede wszystkim smakołyki należy przechowywać w kieszeniach, ale najlepsze do tego celu są specjalne skórzane woreczki. Zdecydowanie niewskazane jest używanie szeleszczących foliowych opakowań.

Kolejnym, niezbędnym przedmiotem jest zwykła smycz nierozciągliwa, ponieważ pozwala ona zapanować nad zachowaniem psa, w trakcie treningu nie wykorzystujemy smyczy rozwijanych. Warto mieć ze sobą także bawełnianą linkę, najlepiej zaopatrzyć się w linki dwóch długości: 5 i 10 metrów. Chodzi oto, że w zależności od wykonywanych zadań zapewnią one możliwość kontrolowania zachowań psa w każdej sytuacji. Musisz pamiętać, że linka powinna być gruba, ale niewskazany jest wybór taśmy ze względu na to, że może wyślizgnąć się z ręki.

Dodatkowo dobrze jest mieć też obrożę lub szelki, w początkowej fazie szkolenia najlepiej wybrać podstawowy model, a nie kolczatki czy obroże zaciskowe. Zwykle jest to opcja, którą można rozważyć w przypadku problemów z treningiem chodzenia przy nodze, ale wcześniej lepiej korzystać z bezpieczniejszych metod szkolenia, zwłaszcza gdy jesteśmy początkującymi opiekunami.

Zobacz także

5 podstawowych akcesoriów do pielęgnacji psa

Jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

Psie przedszkole… i nie tylko!

Zabawki dla psa seniora

Zabawki dla szczeniąt