Zdrowe serce kota

Koty to bliskie towarzysze ludzi, ale także czasami chorują i mogą mieć problemy z sercem. Wtedy powinniśmy bacznie obserwować naszego zwierzaka, a jeśli zobaczymy, że coś jest nie tak koniecznie wybrać się z nim do weterynarza. Pytanie jednak jakie objawy wskazują, że kot ma problemy z chorobami serca? Poniżej znajdziesz krótki artykuł na ten temat, koniecznie go przeczytaj!

Zacznijmy od tego, że pierwszym objawem, który właściciel zaobserwuje jest osowiałość, oraz często występująca równolegle, napadowa duszność. Jednak z  czasem objawy te nasilają się i można zaobserwować wzmożoną pracę tłoczni brzusznej, wtedy także kot szybko się męczy, więcej śpi, traci apetyt, a przy dalszym rozwoju choroby może pojawić się wodobrzusze. Co gorsza na skutek niewydolności lewokomorowej serca może dojść do obrzęku płuc. Poza tym kolejną poważną konsekwencją mogą być zatory w aorcie brzusznej prowadzące do niedokrwienia i paraliżu kończyn tylnych.

Warto się zastanowić głębiej nad tym, jakie choroby serca występują u kotów. No cóż, tak jak u innych ssaków, choroby serca u kotów możemy podzielić na wady wrodzone i nabyte  i tak, do wad wrodzonych możemy zaliczyć przetrwały z życia płodowego przewód tętniczy Botala. Zwykle jednak tę wadę można całkowicie wyleczyć operacyjnie. Ale do wad nabytych zaliczane jest zapalenie wsierdzia (błony wyścielającej serce), które objawia się przewlekłą zwyrodnieniową chorobą zastawek przedsionkowo- -komorowych. Musisz wiedzieć, że chorobami o podłożu genetycznym najczęściej występującymi u kotów są kardiomiopatie, głównie kardiomiopatia typu przerostowego, 
w przeciwieństwie do psów, które zapadają głównie na kardiomiopatię rozstrzeniową. Kardiomiopatia przerostowa kotów jest najprawdopodobniej uwarunkowana genetycznie, a kilka lat temu w USA określono jeden z genów odpowiedzialnych za powstawanie tej choroby. Generalnie rzecz ujmując jest to gen określany jako MyBPC3 i jest on oznaczany w laboratoriach europejskich. Niestety, ale choroba ta często przekazywana jest dziedzicznie, co widać szczególnie u kotów z rasy maine coon i ragdoll, ale zapadają na nią również mieszańce,  a jej rozwój jest bardzo powolny. Zazwyczaj rozpoznanie ma miejsce po badaniu wykonanym przez lekarza weterynarii w specjalistycznym gabinecie kardiologicznym. Oprócz badania klinicznego (oglądanie, omacywanie i osłuchiwanie) należy wykonać badania: RTG, EKG i echo serca. Jeżeli chodzi o badanie EKG to wyjaśni ono, czy kot ma zaburzenia rytmu serca, zaś analiza echo pozwoli na określenie, czy mamy do czynienia z przerostem ścian i zmniejszeniem jam serca.

Jeżeli chodzi o leczenie kocich chorób serca to w przypadku kardiomiopatii przerostowej u kotów brak jest możliwości jej wyleczenia. Jednak dysponując odpowiednimi lekami, można poprawić stan ogólny zwierzęcia, czyli poprawić jego wydolność oddechową, zwiększyć ruchliwość, zmniejszyć objawy duszności. Przede wszystkim jednak leczenie chorób serca u kota wymaga stałych kontaktów z lekarzem prowadzącym. 

Zobacz także

Wizyta u kardiologa ze zwierzakiem

Najczęstsze objawy chorób serca u kotów

Kardiomiopatia przerostowa kotów

Zasady żywienia kotów z cukrzycą