Zasady żywienia kotów z cukrzycą

Cukrzyca to nie jest problem, który dotyczy tylko ludzi, także zwierzaki bardzo często muszą się z nią zmierzyć w swoim, krótkim, kocim życiu. Generalnie rzecz ujmując cukrzyca u kotów jest chorobą, którą w pewnych przypadkach można wyleczyć lub przynajmniej na pewien okres zahamować. Jednak w leczeniu kociej cukrzycy potrzebna jest czujność właściciela, stała kontrola lekarza i odpowiednia dieta. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący zasad żywienia kotów z cukrzycą.

Zacznijmy od tego, że ryzyko wystąpienia cukrzycy zachodzi u kotów w każdym wieku, średnio w czasie zdiagnozowania mają one około 10 lat i trochę częściej cukrzyca występują u kastrowanych samców. Jednak brak jest specyficznych predyspozycji rasowych. W przypadku, gdy nasz kot został zdiagnozowany jako cukrzyk, ważne jest trzymanie się kilku ważnych zasad. Przede wszystkim do cukrzycy predysponowane są koty otyłe, chociaż jednym z jej objawów jest gwałtowne chudnięcie. Dlatego, jeśli już dopuściliśmy do znacznej utraty masy ciała naszego zwierzęcia powinniśmy zwrócić uwagę, aby w karmie którą mu podajemy nie było obniżonego poziomu kalorii, ponieważ kot musi wrócić do prawidłowej masy ciała. Musisz wiedzieć, że niedożywienie nasila bowiem kwasicę ketonową (efekt cukrzycy) i osłabia układ odpornościowy, ale nie wolno dopuścić do otyłości. Dlatego też jedną  z zasad jest więc regularne monitorowanie masy ciała kota.

Generalnie rzecz ujmując ogólna zasada w żywieniu kocich cukrzyków jest taka, że karma powinna zawierać małą ilość węglowodanów (cukrów), za to zwiększoną ilość białka. Jednak pamiętajmy, że koty są mięsożercami i ich organizmy są doskonale przystosowane do wykorzystywania białka występującego w mięsie jako źródła energii, ale nie są w stanie metabolizować większych ilości węglowodanów. W związku z tym zmiana żywienia może mieć bardzo duży wpływ na przebieg choroby, długość jej trwania, rekonwalescencję, a może także doprowadzić do remisji (ustąpienia objawów cukrzycowych). Niestety, ale bardzo często zmniejszona zostaje konieczna do tej pory dawka insuliny.

Jeżeli chodzi o formę karmy, którą nasz kociak powinien przyjmować to niektóre dane podają, że karma wilgotna zawiera często mniej węglowodanów niż jej suche odpowiedniki, można więc spróbować przejście na ten sposób żywienia. Jednak inni natomiast uważają, że powinno się ograniczyć jedzenie wilgotne (puszki, saszetki z sosem czy galaretką) na rzecz suchej karmy. Chodzi oto, że miękka karma nasila szybkość wzrostu poziomu cukru we krwi tuż po posiłku. Najważniejsze jednak jest, aby każdy przypadek należy traktować indywidualnie i skorzystać z rad prowadzącego lekarza weterynarii  w tej kwestii.

Zobacz także

Zdrowe serce kota

Wizyta u kardiologa ze zwierzakiem

Najczęstsze objawy chorób serca u kotów

Kardiomiopatia przerostowa kotów