Najczęstsze objawy chorób serca u kotów

Koty to zwierzaki o wielki sercu, ale niestety, nie zawsze zdrowym sercu. Nie tylko ludzie zmagają się z różnego rodzaju chorobami serca, zwierzaki także mają ten problem. A objawy chorób serca mogą pojawiać się w każdym wieku, zwykle u kotów bardzo młodych (w wieku 3-24 miesięcy) mamy najczęściej do czynienia z wrodzonymi wadami serca, natomiast u kotów w średnim wieku i starszych najczęstszą przyczyną niewydolności krążenia jest kardiomiopatia przerostowa (HCM). Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący rozpoznania objaw chorób serca u kotów, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że występująca u kotów choroba serca ma bardzo często skryty przebieg, a objawy są trudne do zauważenia przez bardzo długi czas. W dodatku na początku można jedynie zaobserwować gorsze samopoczucie, ogólne osłabienie. Wtedy też kot więcej śpi, ma zmienny apetyt, czasem można także zauważyć chudnięcie. Przede wszystkim jednym z najczęstszych symptomów nieprawidłowego funkcjonowania serca jest silne zmęczenie występujące nawet po najmniejszym wysiłku, w chwilach stresu czy podniecenia. Po każdej zabawie kot przez dłuższą chwilę bardzo szybko oddycha (często) z szeroko otwartym pyskiem, ziaje, widoczne są silne ruchy klatki piersiowej. Jednak po kilku minutach oddech uspokaja się, kot wyraźnie lepiej się czuje. Natomiast w późniejszym stadium choroby serca można także zaobserwować powiększenie zarysu brzucha wynikające z gromadzenia się płynu w obrębie jamy brzusznej (wodobrzusze) - utrudnia to oddychanie i może powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego np. brak apetytu, wymioty. Niesamowicie często płyn gromadzi się także w obrębie klatki piersiowej.

Poza tym, inną, poważną komplikacją zaawansowanej niewydolności serca może być powstawanie skrzepów krwi, które są przyczyną zatorów w naczyniach krwionośnych. Zazwyczaj ma to miejsce w końcowym odcinku aorty, w miejscu gdzie rozwidla się ona w dwie tętnice biodrowe zewnętrzne, a skrzep powoduje całkowite lub częściowe zahamowanie przepływu krwi do tych tętnic, co objawia się nagłym paraliżem obu tylnych kończyn. Niestety, ale w takiej sytuacji rokowanie jest najczęściej niekorzystne.

Jakby tego było mało to na każdym etapie choroby serca może dojść do nagłego pogorszenia stanu, który wynika z obecności płynu w oskrzelach i płucach (tzw. obrzęk płuc). Musisz wiedzieć, że jego objawy to bardzo silny, wilgotny kaszel, silna duszność, kot stoi lub siedzi z szeroko rozstawionymi przednimi kończynami i wyciągniętą do przodu szyją, szybko oddycha, ma otwarty pysk i siny język, wyraźnie widoczne są ruchy klatki piersiowej i mięśni brzucha. Dodatkowo może się zdarzyć, że kot straci przytomność, jest to stan zagrażający życiu i wymaga natychmiastowej, intensywnej opieki weterynaryjnej.

Zobacz także

Zdrowe serce kota

Wizyta u kardiologa ze zwierzakiem

Kardiomiopatia przerostowa kotów

Zasady żywienia kotów z cukrzycą