Kardiomiopatia przerostowa kotów

Kardiomiopatia przerostowa… brzmi groźnie i niezrozumiale, co? A tym bardziej u kotów! No cóż kardiomiopatia występująca u kotów jest chorobą serca związaną z jego przerostem, czyli pogrubieniem ścian komór, prowadzącą do upośledzenia napełnienia komór krwią. Niestety, ale przyczyna choroby nie jest znana, najprawdopodobniej ma ona tło genetyczne i występuje znaczenie częściej u kotów z niedoborem tauryny. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak rozpoznać chorobę i leczyć chore serce naszego kociaka.

Zacznijmy od tego, że choroba ta dotyczy kotów w każdym wieku, nie istnieje też predylekcja płciowa. Jeżeli chodzi o rasy predysponowane do tego schorzenia to są nimi m.in. Maine Coon, Ragdoll, Amerykański kot krótkowłosy, Brytyjski kot krótkowłosy oraz koty perskie. Generalnie rzecz ujmując choroba ma najprawdopodobniej tło genetyczne, może również wystąpić wtórnie do innych chorób, jak białaczka, akromegalia, czy nadczynność tarczycy. Niestety, ale w efekcie przerostu mięśnia sercowego dochodzi do nadmiernej sztywności komór serca i upośledzenia ich funkcji rozkurczowej,  ponadto przerost ten utrudnia przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, co prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego i zaburzeń rytmu serca. Dodatkowo zaburzenia te doprowadzają do obrzęku płuc i gromadzenia się płynu w jamie opłucnej.  Musisz wiedzieć także, że objawy kliniczne są początkowo słabo zauważalne, koty są ospałe, nie mają apetytu, oddechy są najczęściej przyspieszone, występuje duszność lub sinica po wysiłku. Oprócz tego niesamowicie często kardiomiopatia ma charakter bezobjawowy. Jednak stres pojawiający się w życiu kota (zmiana miejsca pobytu, znieczulenie, gorączka)prowadzi do nasilenia niewydolności i pojawienia się objawów.

Aby postawić diagnozę koniecznie jest wykonanie badania klinicznego, czyli słyszalnego szmeru skurczowego oraz przeprowadza się również badania dodatkowe. Wtedy to na  zdjęciu rentgenowskim widoczne jest powiększenie sylwetki serca i zaokrąglenie koniuszka serca, a w badaniu EKG widoczne są cechy powiększenia lewej komory oraz zaburzenia rytmu serca. Jednak zdecydowanie najlepszą metodą diagnostyczną jest badanie echokardiograficzne, ponieważ umożliwia ono ocenę grubości ściany komór serca.

Warto wspomnieć także tym,  że w terapii kardiomiopatii przerostowej stosuje się leki diuretyczne, czyli mające na celu zmniejszenie obciążenia serca poprzez zwiększoną diurezę np. furosemid - lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny np. benazepril, które obniżają ciśnienie krwi oraz leki usprawniające przepływ przez naczynia wieńcowe np. diltiazem. 

Zobacz także

Zdrowe serce kota

Wizyta u kardiologa ze zwierzakiem

Najczęstsze objawy chorób serca u kotów

Zasady żywienia kotów z cukrzycą